Klassikaline pitsataigen nisujahuga. Soovi korral asenda osa jahust täisteranisujahuga või tatrajahuga.
NB! Gluteenivaba jahu kasutamisel võib veekogus erineda!
4-le
10-15 min
300 g nisujahu
200 ml vett
7g presspärmi
1 tl suhkrut
1 spl oliivõli
0,3 tl soola
Sega pärm suhkruga ja lisa 0,5 tl leiget vett. Sega ja jäta ootele.
Sõelu nisujahu kaussi või suurele alusele. Lisa sool ja sega läbi. Tee jahuhunniku keskele süvend.
Lisa vedel pärmisegu käesoojale veele ja vala segu jahuhunniku keskele süvendisse. Sinnasamasse lisa ka õli.
Hakka kahvliga vedelikusüvendi servi jahuga segama. Vaikselt moodustub taigen. Suurenda segatavat ala kuni taigen on piisavalt paks käega sõtkumiseks.
PS! Kui see kõik tundub sulle liigne jant, siis sega lihtsalt jahu vedelikuga kokku. Siiski ei pruugi tulemus jääda sama ühtlane ja võivad tekkida jahuklombid.
Nüüd võta taigen kätte ja hakka seda tööpinnal sõtkuma. Lükka see ühe käega mööda tööpinda rullides teise käe suunas ja siis teise käega tagasi. Vastu tööpinda hõõrdudes gluteenimolekulid lõhkevad ja taigna konsistents muutub ühtlaseks venivaks massiks. Sõtku u. 5 minutit või kuni taigen tuleb käte küljest lahti ja muutub ühtlaseks siidise pinnaga massiks. Vajadusel lisa natuke jahu, aga mitte palju, kuna taigen võib jahuga liialdades liiga kõvaks minna.
Kui plaanid kohe pitsat valmistama hakata, siis puista kausipõhja natuke jahu ja aseta sellele sõtkutud taignapall. Raputa ka taignapallile pisut jahu -see aitab taignal paremini kerkida. Kata kauss puhta rätikuga ja jäta umbes tunniks sooja kohta kerkima. Võid kasutada ka 30 kraadist ahju.
Peale kerkimist sõtku taigen veel jahusel pinnal läbi ja vormi sobiva kujuga pitsapõhjaks.
*Tee mitu portsjonit ja pane osa sügavkülma! Vormi taignast sobiva suurusega pallid ja mässi need külmutamiseks toidukilesse. Külmutatud taignapallid vajavad sulamiseks vähemalt tund aega. Võid taignapalli hommikul tavakülmikusse tõsta, siis on see õhtuks valmis küpsetamiseks.